مورد علاقه ها 0

خواص بی نظیر ترخون میزان و نحوه مصرف آن

خواص ترخون

ترخون

به نام علمی: .Artemisia dracunculus L
نام خانواده: Compositae

منشاء اصلی گیاه روسیه مرکزی و جنوبی، آسیای مرکزی و شمالی و غرب آمریکا می باشد. ترخون گیاهی علفی و چند ساله است که ارتفاع آن به ۵۰ سانتی متر می رسد. برگ های باریک، دراز، نوک تیز، متناوب، بدون دمبرگ و به رنگ سبز تیره می باشد. کناره برگ ها صاف و بدون دندانه و فاقد برگ می باشد. ریزوم آن بلند و دارای انشعاب بوده و گل های آن بصورت مجتمع در یک خوشه متراکم قرار می گیرد. رنگ گل ها سبز روشن و براق است. زمان برداشت محصول از خردادماه و کمی قبل از گلدهی تا اواخر مردادماه بطول می انجامد.

ترکیبات شیمیایی ترخون

برگ و سرشاخه های جوان و برگدار گیاه حاوی ۰/۱ تا۰/۴درصد اسانس مرکب از ۶۰ تا ۷۰ درصد الزراگرل، ۱۵ تا ۲۰ درصد از ترپن ها و غیره است. از دیگر مواد تشکیل دهنده اسانس می توان به آلفابینن. کمفن، سیمن، سایین، میرسن و لیمونن اشاره کرد.
خواص ترخون

خواص دارویی و درمانی ترخون

اشتها آور، تقویت کننده بدن، کاهش فشار خون، ملین، خواب آور، بادشکن، برطرف کننده بیماری های عفونی ضد نفخ، ضد سرطان و افزایش دهنده اسید معده از خواص مهم این گیاه محسوب می شود. اساسی ترخون در صنایع غذایی، کنسروسازی و همچنین عطر سازی کاربرد دارد. ترخون در تهیه انواع سس، سالاد، ترشی و طعم دهنده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

طرز مصرف ترخون

جوشانده ۲۵ گرم در هزار ترخون جهت رفع یبوست، ضعف اعصاب و تسکین دردهای رماتیسمی و درد معده مورد استفاده قرار می گیرد. ترخون معمولا بصورت دم کرده و خام مصرف می شود. از اسانس ترخون به مقدار ۲ تا ۳ قطره در یک لیوان الكلی یا مخلوط با عسل را می توان به میزان 3 نوبت در روز مصرف کرد.


 
مشاوره رایگان روابط جنسی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.


4027
1
 
4