مورد علاقه ها 0

خواص ترشک میزان و نحوه مصرف آن

ترشک

گیاه دارویی ترشک

نام علمی: Runex crispus
نام خانواده: Polygonaceae
این گیاه در مناطق کوهستانی شمال انگلستان یافت شده و در تمامی مناطق کوهستانی اروپای مرکزی و جنوبی میروید. ترشک گیاهی چندساله است که دارای ریزوم ضخیم منشعب بوده که سطح داخلی آن زرد رنگ می باشد. دارای برگ های قلبی شکل به طول ۵۰ سانتی متر و عرض ۲۰ سانتی متر با دمبرگ های دراز است. ساقه گیاه یک متر طول داشته و گل های کوچک سبز تا زردرنگی به شکل خوشه های افشان و متراکم روی آن قرار دارد.

ترکیبات شیمیایی ترشک

گلیکوزیدهای آنتراکوئینون، تانن ها و اکسالات ها از جمله مهمترین مواد مؤثره گیاهی محسوب می شوند.
ترشک

خواص دارویی و درمانی ترشک

ریشه ترشک مدر، قابض، ملین و ضد عفونی کننده قوی و مانع تشنگی بوده و اشتها آور می باشد. همچنین این گیاه در قطع اخلاط خونی، رفع چربی، جلوگیری از سکته قلبی، ترشحات رحمی، درد معده و روده مؤثر است. از خواص دیگر گیاه می توان به تقویت کننده کبد، مسهل صفرا، رفع ناراحتی های مدفوعی، ادراری، سنگ کلیه، و تب بر بودن آن اشاره کرد. از این گیاه بصورت شیره تازه، ریشه، دانه، کمپرس برگ های خرد شده، جوشانده برگ و ضماد استفاده می شود.
 
مشاوره رایگان روابط جنسی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.طرز مصرف ترشک

جهت تهیه جوشانده باید ۱ الى ۲ قاشق چایخوری از ریشه گیاه را در یک فنجان آب جوش ریخته و بعد از گذشت مدت ۱۵ دقیقه آماده مصرف می باشد. از این جوشانده سه بار در روز می توان استفاده کرد. مصرف این گیاه برای افراد مبتلا به سنگ های صفراوی، درد مفاصل، نقرس و سوء هاضمه ضرر دارد.


3876
2
 
3
دیدگاه ها