مورد علاقه ها 0

آرتروز و آرتریت و درمان گیاهی آن در طب ایرانی بوعلی

آرتروز یا ورم مفاصل

آرتروز، استئو آرترایتیس یا آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید،ورم «مفاصل»، یا همان آرتروز یکی از شایع ترین بیماری های قرن و از طیف بیماری های خود ایمنی است. 3/1 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند که در این میان، خانم ها سهم بیشتری نسبت به آقایان و مسن تر ها نسبت به جوانان، به خود اختصاص می دهند.
آرتروز یا آرتریت روماتوئید عملکرد غضروف های بدن انسان را مختل کرده و با ایجاد غشایی به نام سینوویوم باعث بوجود آمدن فضا و مایع بیشتر غضروف ها را می شوند که این مهم نیز باعث متورم شدن مفاصل می گردد. در آرتریت روماتوئید، سیستم امینی به سینوویوم حمله کرده باعث واکنش ایمنی التهابی می شود که خود این مهم مجددا باعث شکل گیری درد،ورم، تغییر شکل مفصل و ناتوانی خواهد شد.
دلیل اصلی آرتریت روماتوئید همچنان نامشخص است، اما در نظر طب نوین عواملی همچون ژنتیک و مشکلات باکتری های روده می تواند نقش قابل توجهی در این زمینه داشته باشند و از نظر طب سنتی نیز «بلغم» و افزایش سردی و تری در بدن باعث شکل گیری این بیماری می گردد.در ادامه بیشتر با این بیماری و نحوه درمان گیاهی آن آشنا می شویم.

آرتروز،عطار ایرانی


عوامل ایجاد یا تشدید کننده آرتروز: 

پیری، کوهنوردی (با کوله پشتی سنگین از کوه پایین آمدن)، عدم تحرک کافی و ورزش، «تغذیه ی نادرست»، تابش پرتوهای طبی، دو زانو یا چهار زانو نشستن، بالا و پایین رفتن از پله ها یا کوه و تپه یا سربالایی، داروهای حاوی نیترات، مصرف زیاد مایعات، مرکبات، لبنیات، تخم مرغ، قهوه، گوجه فرنگی، بادام زمینی، کره ی بادام زمینی، سرما، تماس با آب زیاد و یا سرد و کمبود «منیزیم»، پتاسیم، نقره، طلا، مس، کبالت، منگنز. 

آرتریت و آرتروز


درمان گیاهی آرتروز: 

1- برای درمان آرتروز سه ماه شنای کرال بروید.

2- حمام آفتاب (پیش از آن ترکیب روغن زیتون + آب لیمو به تن بمالید) آرتروز را رفع می کند.
 
3- برای درمان آرتروز کپسول امگا ۳ مصرف کنید.

4- برای درمان آرتروز سنجد را با هسته پودر کنید روزی نیم مشت میل کنید (کمی آب آلو برای رفع «یبوست » مصرف شود).

5- آش آبغوره و سوپ «جوجه ی مرغ + جعفری زیاد + سیر» با آب لیموی تازه بخورید.

6- روی موضع چربی زیر پوست گوسفند (لانولین) بمالید و یک روز ببندید و دوباره باز کنید و بشویید و بگذارید یک ساعت هوا بخورد و دوباره بمالید و ببندید تا پانزده بار تکرار کنید).

7- «مغز گردوی تازه (۱۵۰ گرم) + افیون اصل (۱۰ گرم) + کافور (۵ گرم)» را بکوبید و در سرکه ی تند گرم و صاف کنید و میل کنید.

8- ضماد «قسط (۵ گرم) + مرزه ی تازه یا تخم مرزه های جوانه زده (۴ گرم) + عسل + گشنیز (۳ گرم)» (درمان انواع آرتروز به ویژه گردن)

9- برگ گردو و برگ چنار را بجوشانید و ضماد کنید (به مدت ده دقیقه) و سپس نیم ساعت به حمام داغ بروید و بعد در حمام تفاله ها را با عسل گرم کرده به مدت سه تا چهار ساعت به صورت گرم ببندید.

10- گزنه ی تازه را بکوبید و بر زانوها ببندید (تا سه بار).

11- پودر هسته ی زیتون + پودر صدف + موم عسل + زعفران (به مقدار اندک) + روغن زیتون بودار، پیش از خواب با آب داغ استحمام کنید سپس ناحیه را خشک کنید و با پارچه ی سبز ببندید و بگذارید چهل دقیقه بماند و سپس با آب داغ بدن را بشویید و خوب ماساژ دهید.

12- به مدت چهار روز (هر روز چهار ساعت) با پوست دباغی نشده ی گوسفند ببندید (ابتدا استحمام کنید).

13- گرم نگه داشتن موضع.

آرتروز


14- «روغن زیتون(۲۰۰ گرم) + موم عسل (۵۰ گرم) + برگ گردو (۳ عدد) + الانولین (۳۰ گرم) + پودر هسته ی زیتون (۱۵ گرم) + سیر پوست کنده (۱۰ عدد) + برگ و میوهی کاج (یک شاخه) + قسط تلخ (۱۵گرم) + فلفل سیاه (۵۰ گرم) + برگ نعناع تازه (۵ شاخه) + مرزه ی تازه (۷ شاخه) + گزندی تازه یا خشک (۲۰ گرم)» را با روش بن ماری در روغن زیتون در ظرفی بریزید و آن ظرف را در آب جوش حرارت دهید (به مدت ۳۰ دقیقه)، سپس بگذارید نیم ساعت در ظرف بماند تا مواد مؤثر جذب روغن شود. سپس همه را در پارچه ی تنزیب بچلانید و کمی سرکه ی سفید اضافه کنید و در قوطی خالی کرم بریزید و روزی سه تا پنج بار به مدت ۲۰ ثانیه روی موضع بمالید (اگر پس از حمام آب داغ استفاده شود بسیار مؤثرتر است و سپس با پارچه ی سبز ببندید.

15- جوشانده ی جعفری«نصف مشت جعفری تازه + نصف مشت جعفری خشک در یک لیتر آب» و میل کنید.


6325
0
 
5
دیدگاه ها