مورد علاقه ها 0

نقرس را به راحتی با مصرف این میوه ها و گیاهان درمان کنید

نقرس


نقرس

من نقرس دارم، و بالاخره تسلیم دستور پزشک مبنی بر خوردن داروی آلوپورینول شدم. برای کنترل بیماری باید تا پایان عمر روزی یک قرص از آن بخورم.
خوشبختانه، من جایگزینی گیاهی در عصاره دانه کرفس برایش پیدا کردم و می خواهم تا زمانی که خطر بروز حمله نقرس برایم وجود دارد خوردن آن را ادامه دهم. من درد حمله نقرس را داشته ام؛ درد چنان شدید است که هیچ دلم نمی خواهد تا پایان عمر یک بار دیگر هم آن را تجربه کنم.
نخستین حمله نقرس و قتی ۵۰ ساله شدم روی داد. یک روز در باغچه ام مشغول کار بودم و از آن لذت می بردم. روز بعد، ناگهان با درد و التهاب انگشت بزرگ پا از خواب بیدار شدم. درد چنان بود که، همان طور که در کتاب ها نوشته می شود، تحمل وزن ملافه روی آن غیر ممکن به نظر می آمد. به سختی راه می رفتم.
پزشک معالج دارویی برایم تجویز کرد که اسید اوریک موجب درد را از بدنم خارج سازد. من هم مثل یک بیمار خوب دارو را مرتب خوردم و به سرعت از یک بیمار زمین گیر که به ندرت می توانست راه برود دوباره به کار و فعالیت در باغچه ام بازگشتم.
البته، با قدردانی از پزشک و دارویی که برایم تجویز کرده بود، بسیار خوشحالم که جایگزین های گیاهی ای پیدا کرده ام که با نقرس مقابله می کنند.

بلورهای دردآور

نقرس نوعی التهاب مفاصل است، چون درد مفصل، مخصوصا مفصل انگشت بزرگ پا، ایجاد می کند. این بیماری ناشی از زیادی اسید اوریک خون است. وقتی میزان اسید اوریک خون از حد معینی تجاوز کند، بلورهای اسید اوریک در مفصل یا مفاصل گرفتار تجمع یافته و باعث درد غیر قابل تحمل می شوند. این بلورها می توانند در اندام های دیگر بدن هم جمع شده و آسیب جدی به بار آورند، پس درد تنها دلیل لزوم کنترل این بیماری نیست.
نقرس یک بیماری ارثی است. سیصد سال پیش، بیماری ثروتمندان بود، چون فقط در میان خانواده های دارای امکانات غذایی خوب دیده می شد. ولی حالا می دانیم که غنی و فقر هر دو را گرفتار می کند. بیش از ۹۵ درصد مبتلایان به نقرس مردان بالای ۳۰ سال هستند. تخمین زده می شود سطح اسید اوریک خون ۱۰ تا ۲۰ درصد مردم بالاتر از حد طبیعی باشد، ولی از هر ۱۰۰۰ نفر فقط ۳نفر به نقرس مبتلا می شوند.

نقرس


داروخانه سبز برای نقرس

اگر دچار نقرس هستید، قبل از همه به داروهای تجویزی پزشک معالجتان اتکا کنید. ولی، ممکن است بتوانید از برخی رویکردهای طبیعی برای تسکین درد جانکاه بیماری کمک بگیرید.

کرفس

با آگاهی از این که عصاره کرفس ممکن است بتواند اسید اوریک زیادی را از بدن دفع کند، شروع به خوردن روزانه دو تا چهار قرص عصاره دانه کرفس کردم. همین طور که گفتم، شش ماه را بدون بحران حمله نقرس گذراندم. یک هفته هم به جای این قرص ها، روزی چهار ساقه کرفس خوردم.
این نتایج مرا به تبلیغاتی که در مورد دانه کرفس می شد متقاعد کرد. قبلا مشکوک بودم، ولی حالا باور دارم که دانه کرفس سطح اسید اوریک خون مرا در حد طبیعی نگاه داشته است.

چیزو

این نعناع علفی معطر ده ها سال پیش از آسیا به کشورهای غربی برده شد، و در شرق از خوراکی ها و داروهای گیاهی معمول است.
محققان ژاپنی مدعی یافتن ترکیباتی برای تسکین درد نقرس در چیزو شده اند. این گیاه مقدار زیادی از چهار ترکیب به نام مهارکننده های گزانتین اکسیداز است، که از تشکیل اسید اوریک جلوگیری می کنند. من اغلب کمی چیزو به چای نعناع خودم اضافه می کنم.

شیرین بیان

این گیاه هم مثل چیزو چند مهارکننده گزانتین اکسیداز دارد، ولی به مقدار کمتر. با این حال، ترکیب چیزو و شیرین بیان می توانند جالب باشد، و همراهی دو گیاه با هم می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.

زردچوبه

ترکیب کورکومین موجود در زردچوبه مانع تشکیل ماده ای به نام پروستاگلاندین در بدن می شود. سازوکار آن شبیه سازوکار تسکین دهنده درد توسط آسپیرین با ایبوپروفن، فقط ضعیف تر است. با این حال، مقدار زیاد کورکومین غدد فوق کلیوی را تحریک به ترشح کورتیزون می کند، که تسکین دهنده قوی التهاب و درد ناشی از آن است.  
مشاوره رایگان طب سنتی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.ساکنان جزایر هند شرقي زردچوبه را مقدس دانسته و آن را بسیار زیاد در غذاها می ریزند. به نظر من این روش بسیار خوبی برای خوردن داروست. می توانید چای زردچوبه درست کرده با زردچوبه را به صورت کپسول هم بخورید.

نقرس


آووکادو

دوستان گیاه شناس من در منطقه آمازون معتقدند که آووکادو در درمان نقرس مؤثر است. گزارش هایی هم مبنی بر کاهش اسید اوریک خون در اثر خوردن آووکادو رسیده است.
من شواهد علمی برای تأیید این موضوع در دست ندارم، ولی به خرد گیاه شناسی مردم آمازون اعتماد دارم؛ در ضمن آووکادو بسیار خوشمزه هم هست. بنابراین، دلیل کافی برای افزودن گاه گاه آووکادو به رژیم غذایی دارم. فقط زیادی نخورید، چون آووکادو کالری بسیار دارد.

پنجه گربه

یک بار وقتی که در آمازون بودم، دچار حمله نقرس شدم و داروهای ضدالتهابی را که می بایست در این شرایط بخورم همراه نداشتم. ولی چند قرص حاوی گیاه پنجه گربه با خود داشتم که گیاهی با اثر ضدالتهابی است.
دو قرص خوردم؛ تأثیری نکرد. چهار قرص خوردم؛ باز هم هیچ. بعد شش قرص خوردم؛ متوجه شدم کمی تأثیر کرده است، ولی یک دوجین از قرص ها را خوردم تا تأثير شبیه به تأثیر دارویم را ببینم. من مطمئنا داروی تجویز شده توسط پزشکم را ترجیح می دهم، ولی در موارد اضطراری باز هم از گیاه پنجه گربه کمک خواهم گرفت.بیش از ۳۰ نوع تجاری پنجه گربه در مراکز فروش گیاهان دارویی و مواد بهداشتی عرضه می شود، و فقط یک گزارش علمی از عوارض جانبی آن ارائه شده است.

آلو

بسیار مردم معتقدند با خوردن روزانه ۲۵۰ گرم آلو می توان از حمله نقرس جلوگیری کرد. مثلا دوستی دارم که می گوید با خوردن آلو سیاه دچار درد نقرس نمی شود. این درمان تاکنون مورد بررسی علمی قرار نگرفته است، ولی چون خیلی افراد آن را امتحان کرده و مؤثر دانسته اند، فکر می کنم ارزش امتحان کردن داشته باشد. (البته ممکن است خریدن و خوردن این بار میوه گران تر از دارو باشد. برخی افراد هم برای درد نقرس توت فرنگی می خورند.
من مخلوط آب آلو، آناناس، توت فرنگی، و سیاه گیله را با کمی شیرین بیان و مقدار زیادی زنجبيل و زردچوبه می خورم.

پنجه شیطان

گزارش های متعدد نشان داده اند که این گیاه می تواند سطح اسید اوریک خون را پایین آورده و خاصیت ضد التهابی دارد، که هر دو در درمان نقرس مؤثر هستند. تحقیقات دیگر نشان داده اند که ممکن است در تسکین التهاب مفاصل مفید باشد، که نقرس هم نوعی از آن است.
متأسفانه، این مطالعات با تزریق مستقیم عصاره گیاه در خون انجام شده است، نه از طریق جذب آن از دستگاه گوارش، این گیاه کارایی خود را در معده از دست می دهد، بنابراین نمی توانم تأثیر چای یا کپسول آن را حدس بزنم. با این همه، فکر می کنم ارزش امتحان کردن را داشته باشد.

جو دوسر

گفته می شود جای درست شده از برگ های سبز غنی از سیلیس گیاه جو دوسر خاصیت ادرارآوری دارد و باعث کاهش اسید اوریک خون می شود. اگر روش های دیگر طبیعی تسکین درد نقرس مؤثر واقع نشود، من این روش را امتحان خواهم کرد.

زيتون

زیتون از دوران های باستان به عنوان گیاه در شناخته شده است. در سال ۱۹۹۳ یک محقق ژاپنی نشان داد که مصرف روزانه چهار فنجان چای برگ زیتون به مدت سه هفته مقدار دفع ادرار را ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر می کند، و با بیشتر شدن اسید اوریک در ادرار، مقدار آن در خون پایین می آید. من خودم در امتحان این روش درنگ نمیکنم.

نقرس
آناناس
آناناس بروملايين دارد که آنزیم مؤثر در خرد کردن پروتئین هاست. پزشکان طبیعت درمانگر اغلب برای کاهش التهاب و تورم بروملايين خالص را تجویز می کنند.
بروملايين اگر به درون بافت متورم تزریق شود حتما مؤثر است، ولی تأثیر آن از طریق دستگاه گوارش مورد بحث است. به هر حال، ارزش امتحان کردن را دارد. روش مورد علاقه من خوردن گاه گاه یک لیوان آب آناناس است.

گزنه دوپایه

یک مطالعه علمی در حیوانات آزمایشگاهی نشان داد که گزنه باعث دفع اسید اوریک می شود. اسید اوریک خون حیوانات بعد از تغذیه با عصاره گزنه تا حد قابل توجهی پایین آمد. دفعه بعد که دچار درد نقرس شوم چای گزنه را هم به برنامه درمانی خود اضافه خواهم کرد.

بید

پوست بید معادل گیاهی آسپیرین است، چون حاوی ترکیباتی به نام سالیسیلات هاست که آسپیرین از آنها درست می شود.
چای پوست بید می تواند مثل آسپیرین درد و التهاب را کاهش دهد. به علاوه، برخی محققان می گویند که سالیسیلات ها می توانند سطح اسید اوریک خون را هم پایین آورند. دو قاشق مرباخوری پوست بید را در یک فنجان آب جوش ریخته و پس از ۲۰ دقیقه آن را بنوشید. (اگر به آسپیرین حساسیت دارید، نباید گیاهان شبیه آسپیرین هم بخورید.

15695
1
 
6
دیدگاه ها