مورد علاقه ها 0

زنبق و تمام خواص درمانی آن

زنبق

زنبق Iris نام علمی Iris florentina

لغت Iris در زبان یونانی به معنی قوس و قزح می باشد و نشان دهنده رنگهای زیبای این گل است.زنبق به نامهای «ایرسا» و «سوسن ابيض» نیز معروف بوده و بومی مناطق نیمکره شمالی می باشد.این گل از زمانهای قدیم مورد شناسائی مردم بوده و آن را برای استفاده طبی و زیبائی کشت می کرده اند. در مصر قدیم، زنبق گیاه طبی مهمی بوده است و در دیوار یکی از معابد مصر که متعلق به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می باشد شکل این گیاه نقاشی شده است.زنبق گیاهی است چند ساله با ساق های راست که تا ارتفاع ۷۰ سانتیمتر بالا می رود و دارای ریزوم ضخیم و خزنده ای به رنگ سفید و با بویی مانند عطر بنفشه است که به طریق آن زیاد می شود و کم کم نواحی اطراف خود را پر می کند.
برگهای آن سبز مات و به شکل شمشیر و به عرض ۳-۲ سانتیمتر بوده و گلهای آن سفید، خوشبو و درشت است که به صورت منفرد و یا دوتایی در انتهای ساقه ظاهر می شود.
قسمت مورد استفاده این گیاه ریزوم آن است که در اواسط تابستان پس از گل دادن آن را از زمین خارج کرده و کاملا تمیز می کنند و پس از قطع ریشکها، آن را تراشیده و بعد از خشک کردن به قطعاتی به طول تقریبی ۱۰ سانتیمتر بریده و به بازار عرضه می کنند. این قطعات سفید رنگ بوده و دارای بویی مانند بنفشه و طعمی تند است. چون ریزوم تازه زنبق دارای بو و طعمی ناپسند است بنابراین معمولا آن را خشک کرده و مدت یک سال انبار می کنند تا بو و طعم آن مطبوع و ملایم شود.

ترکیبات شیمیائی زنبق

برگهای زنبق دارای مقدار زیادی ویتامین C و آلفا و بتا کاروتین می باشد. ریزوم زنبق دارای رزین، اميدون Amidone ایریدین Iridine، اسانس، ایری ژنین Irigenine و ایرون Iron (مادهای معطر با بوی بنفشه) است.

طریقه مصرف زنبق

۱) جوشانده: مقدار ۶۰ گرم ریزوم تازه و یا ۲۰ گرم ریزوم خشک شده گیاه را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به مدت یک ربع ساعت به آرامی بجوشد سپس آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان سه بار در روز است.
۲) شیر تازه: ۲۰ گرم شیر تازه ریزوم را با کمی عسل و یا آب رازیانه و یا شربت بنفشه مخلوط کرده و بنوشید. این مواد اثر شدید مسهلی زنبق را از بین می برد بنابراین، از دل پیچه و درد روده جلوگیری می کند.
۳) دم کرده: مقدار ۵۰ گرم ریزوم زنبق را در یک لیتر آب جوش ریخته و مدت پنج دقيقه دم کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان سه بار در روز است.
۴) مخلوط با روغن زیتون: ۱۰۰ گرم ریزوم خرد شده زنش را با ۸۰۰ گرم آب مخلوط کرده و بگذارید به مدت یک شبانه روز خیس بخورد، سپس آن را بجوشانید تا فقط یک لیوان از آن باقی بماند بعد آن را صاف کنید و با یک لیتر و نیم روغن زیتون مخلوط کرده و بجوشانید تا تمام آب آن بخار شود. این روغن را در ظرف شیشه ای دربسته نگهداری کنید
۵) شراب زنبق: مقدار ۲۵۰ گرم ریزوم گیاه را خرد کرده و در یک لیتر شراب سفید ریخته و بگذارید به مدت یک شبانه روز بماند. مقدار مصرف آن نصف فنجان سه بار در روز است.
۶) گرد زنبق: ریزوم زنبق را خرد کرده و در حرارت ۴۰ درجه سانتیگراد خشک کنید. سپس آن را در آسیاب برقی ریخته تا به صورت پودر درآید. مقدار مصرف آن 2 گرم مخلوط با کمی عسل می باشد.

 مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ثبت نمایید.


خواص طبی زنبق

زنبق از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و متعادل بوده و دارای خواص زیر است:
1- مسهلی است بسیار قوی.
۲- ادرار آور است.
٣- اخلاط را از ریه خارج می سازد برای این منظور می توان مقدار ۲ گرم از گرد آن را با عسل مخلوط کرده و خورد.
۴- خون را تصفیه و تمیز می کند.
۵- ناراحتی های کبدی را بر طرف می سازد.
۶- تنظیم کننده پریود است.
۷- آسم را برطرف می کند.
۸- داروی خوبی برای معالجه بیماریهای ریوی است.
9- برای رفع گوش درد، چند قطره از روغن زنبق را در گوش بچکانید.
۱۰- حافظه را تقویت می کند.
۱۱- برای درمان سیاه سرفه مفید است.
۱۲- کسانی که به بیخوابی مبتلا هستند برای معالجه می توانند تخم زنبق بخورند.
۱۳- استسقاء و آب آوردگی نسوج بدن را برطرف می کند.
۱۴- برای درمان گریپ و سرماخوردگی بکار می رود.
۱۵- تنگی نفس را رفع می کند.
۱۶- رعشه را برطرف می سازد.
۱۷- برای درمان فلج مفید است.
۱۸- اگر دهان شما در اثر خوردن سیر یا پیاز و یا غذاهای دیگر بدبو شده، برای خوشبو کردن دهان مقداری از ریزوم زنبق را در دهان گذاشته و بجوید.
۱۹- مثانه را تمیز می کند.
۲۰- برای تسکین دندان درد، روغن زنبق را با سرکه مخلوط کرده و در دهان مضمضه کنید.
۲۱- برای برطرف کردن درد سیاتیک، دم کرده آن را با عسل مخلوط کرده و بنوشید.
۲۲- برای التیام سوختگی پوست، از ضماد برگ زنبق استفاده کنید.
۲۳- خانم ها برای رفع بیماریهای رحم، مقدار ۳۰-۲۰ گرم روغن زنبق بنوشند.
۲۴- دردهای عصبی را برطرف می کند.
۲۵- عطش را تسکین می دهد.
۲۶- ترشح غیرارادی اسپرم را برطرف می سازد.
۲۷- برای رفع بواسیر، تومورها و سوختگی ها از ضماد برگ زنبق استفاده کنید.

مضرات زنبق

استفاده زیاد و بیش از حد از این گیاه باعث درد شدید در روده و استفراغ می شود.

793
0
 
4
دیدگاه ها