مورد علاقه ها 0

ویژگی ها و مشخصات جسمی جنسی و رفتاری افراد گرم و خشک یا صفرایی

طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

کلیات طبع: گرم و خشک
عنصر: آتش
فصل: تابستان
زمان شبانه روز: ظهر
دسته بندی: کمال گرایان
طعم تند
رنگ: زرد
فلز: سرب سیاره زحل
سن شیوع: جوانی - از ۲۰ تا ۴۰ سالگی

صفات کلیدی مزاج گرم و خشک

برونگرا - فعال - اجتماعی - پر سر و صدا - پرحرف - حاضر جواب - مصمم - خودانگیخته - پیشقدم - پیشگام - جاه طلب - هیجانی - سریع - چالاک - عجول – ناآرام - بیقرار - بیش فعال- پرتحرک - پر جنب و جوش - پر انرژی - متغير – ناپایدار - جوگیر - اهل رقابت - ریسک پذیر- شجاع - پر جرات - جسور - تحریک پذیر - تهاجمی - پرخاشگر - بداخلاق - تندخو - عصبی ترک و صریح – بهانه گیر - لجباز – زود از کوره در رفتن - دارای استعداد خشونت - کم حوصله -كم تحمل - جدی - باهوش - زیرک - ریزبین - تیزبین - دقيق - نکته سنج - بدبین - منفی نگر- دارای حافظه بسیار خوب - دارای روحیات مردانه - آینده نگر – تصمیم گیرنده سریع - عملگرا با پشتکار - با اراده - منظم – مقید به اصول - محكم - استوار - خودخواه - تک رو - پر ادعا متعصب - افراطی - مدیر

ویژگیهای ظاهری

هیکل: مزاج خشک موجب لاغری و گرما موجب عضله سازی در بدن می شود. پس فرد صفراوی لاغر اندام، عضلانی و قدرتمند است. این افراد قد بلند و چهار شانه بوده، استخوان بندی درشت و مفاصل برجسته ای دارند. لاغر استخوانی نیستند، ولی چاق هم نمی شوند و استعداد چاقی ندارند. قفسه سینه پهن، کمر باریک، مچ دست پهن و اندامهای خشکی دارند. ساق پای باریکی داشته، اما اگر خلاف این بود می تواند نشان تجمع بلغم باشد. صفرا چربی های بدن را می سوزاند. به دلیل این چربی سوزی صفراوی ها لاغر هستند و به اصطلاح هر چه می خورند چاق نمی شوند.

پوست

رنگ پوستشان گندمگون و زرد رنگ است که در حرارت زیاد مایل به کدری می شود. پوستی گرم، خشک و زبر و بدون رطوبت و با منافذ درشت و باز دارند. چربی زیر پوستی بسیار کمی دارند. دست های گرمی دارند و خارش و گرمی دست و پا در این افراد زیاد است، لبهای آنها دچار خشکی بوده و پوست کف پا خشک و پوسته پوسته است. روی بدن آنها جوش و دمل دیده می شود. آکنه در صفراوی ها بیشتر در پیشانی، صورت و گونه بروز می کند و این بر خلاف دموی مزاج هاست که آکنه هایشان در کتف و سینه دیده می شود. در صورت افزایش زیادتر صفرا شاهد بروز آکنه در اندام تحتانی هم خواهیم بود. خطوط چهره آنان نمایان است.

مو

موی سر آنان خشک، ضخیم و غیر صاف و بعضا مجعد است و به علت حرارت و خشکی زیاد مستعد طاسی و در مواردی طاسی تکه ای هستند. طاسی یا ریزش مو در سنین جوانی اتفاق می افتد، هر چند رشد مو زیاد بوده و موها زود سفید نمی شوند. رنگ مو سیاه یا خرمایی است. ریزش موی ابرو نیز دارند، موی بدن آنها معمولا زیاد نیست و مثل دموی مزاج ها در سینه، كتفها، پایین کمر و پاها دیده می شود، اما پراکندگی موی بدن آنان از افراد دموی کمتر است. معمولا موهای سر آنان خیلی زود چرب می شود و بعضی از آنان می گویند به محض بیرون آمدن از حمام موهایشان چرب می شود. علت این است که صفرا چربیهای بدن را می سوزاند و همانند آتش و حرارت که به سمت بالا حرکت می کند، این چربی را به قسمت بالای بدن هدایت ، و سپس آن را از طریق پوست سر دفع می کند.
طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

ناخن

ناخنها بسیار خشک هستند تا حدی که باعث شکنندگی آنها می شود.

تعریق

منافذ پوستی آنان درشت و باز بوده و زیاد عرق می کنند، خصوصا در فصول گرم و هنگام فعالیتهای بدنی تعریق بیشتر در کشاله ران، زیر بغل، زیر گردن و گاهی در پشت گوش بروز می کند. کف دست ها و پاهایشان نیز معرق می کند. خلط صفرا باعث بوی تیز یا تلخ غرق می شود.

رگ ها

رگ های بدن آنها برجسته و بزرگ و واضح است که البته به هنگام سرما سریعا پنهان می شود.

نبض

نبض پر، قوی، سریع و سفتی دارند و پمپاژ قلب در آنان راحت است.

چشم

چشمانی باریک و کشیده (بادامی) دارند. سفیدی چشم زرد رنگ و مایل به کدری در حرارت زیاد است و عروق چشم واضح هستند. افزایش صفرا موجب زردی رنگ سفیدی چشم می شود، دور چشمانشان به دلیل از دست دادن رطوبت گود می افتد. وسعت دید آنان زیاد است، چرا که صفرا باعث باز ماندن عروق ریز تغذیه کننده چشم ها می شود.

دهان

احساس عطش و تشنگی زیاد و دهانی خشک دارند، مزه دهان صبح زود تلخ است.

زبان

زبان خشک و زبر بوده و به زردی می زند.

بینی

بینی آنان درشت و کشیده و عقابی است. ترشحات بینی شان بسیار کم است.
 
مشاوره رایگان روابط جنسی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.گوش

خشکی باعث قدرت شنوایی می شود، بنابراین قدرت شنوایی بالایی دارند، اما دچار وزوز یا سوت کشیدن گوش می شوند و قدرت بدنی بسیار پرانرژی بوده، قدرت بدنی زیادی دارند و دیر مریض می شوند.

حرکات بدن

حرکات بدنشان خیلی سریع و سبک و پر نشاط است.

تكلم

سریع، تند، پیوسته و با صدای رسا و بلند صحبت می کنند

پوشش

در تمامی فصول سال گرمشان است و کمتر از دیگران لباس می پوشند.

خواب

صفراویها کم خواب هستند. دیر به خواب می روند و خواب آنان بد، کوتاه، سبک، بریده بریده و همراه با آشفتگی است. همچنین در عالم رویا التهاب و گرما یا تابش خورشید را احساس می کنند و در خواب رویاهای زرد رنگ و کابوس های خشن و هولناک افتادن از بلندی، جنگ و دعوا، صاعقه، آتش و آتش سوزی، جنگ و ستیز و امثال اینها را می بینند.

گوارش

افراد صفراوی كم اشتها هستند، قدرت هاضمه در آنان بالاست، معمولا نفخ معده و یبوست ندارند. ادرارشان غالبا پر رنگ است. غالبا گرایش به غذاهای سرد مثل خیار و کاهو و ترشی ها مثل لواشک و سرکه دارند و به گرمی ها و خوراکی های شیرین کمتر تمایل نشان می دهند. غذاهای چرب و شیرین صفرا را زیاد می کند. علاقه زیاد به آب یخ و یخ دارند. مواد غذایی گرم اثر منفی شدید بر آنان دارد و حتی ممکن است با خوردن مقدار کمی از این نوع خوراکی ها دچار مشکلاتی از جمله عصبانیت، سردرد، خارش، جوش و بثورات در بدن شوند، ممکن است با کمی فلفل دچار آلرژی شوند میل جنسی: میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر دارند.

آب و هوا

گرمایی هستند و تحمل فصل تابستان را ندارند. بهترین فصل برای ایشان فصل زمستان است زیر دنده راست آنها خیلی گرم است. عاشق دوش خنک هستند و نمی توانند زیاد در حمام بمانند و در حمام احساس دلتنگی و بیحالی پیدا می کنند. از هوای خنک لذت می برند.
طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

ویژگیهای شخصیتی افراد صفراوی

برونگرا و دارای روابط اجتماعی قوی هستند. پرحرف، رک و صریح و حاضر جوابند. اگر صفرا در کسی زیاد غلبه کند، نکته سنج و پرحرف می شود. ریزبین و دقیق هستند و به هر کاری سرک می کشند مقید به اصول و معتقد به برنامه ریزی در کارها هستند. باراده، جدی، استوار، مدیر و منظم بوده و پشتکار زیادی دارند.
از حافظه و قدرت یادگیری بالایی برخوردارند. افرادی باهوش، زیرک و زرنگ هستند. در رشته های ریاضی فیزیک و مهندسی استعداد خوبی دارند و مخترعین خوبی می توانند باشند. علاقمند به شعر و ادبیات هستند افرادی پر جنب و جوش، پر انرژی، عجول و بیقرارند. تحرک زیادی دارند و در کارها سریع و چالاک هستند، اما زود و سریع خسته می شوند. گاهی افزایش صفرا باعث می شود که فرد حرکتی تکانشی انجام دهد و سپس آرام گیرد.
صفراوی مزاج ها رفتارهای تند و تیزی دارند، و در تمام اعمال و رفتار سرعت عمل بالایی نشان می دهند. این افراد حتی در سخن گفتن هم سرعت بالایی دارند و پیوسته و تند صحبت می کنند پر جرات و متهورند، شجاعت بسیار بالایی دارند و در امور پیشقدم می شوند. مشاغلی که نیاز به ریاست و شجاعت و چالاکی دارد مناسب این افراد است، مثل فرماندهی جنگ بود تصمیم می گیرند و زود هم تصمیم خود را به اجرا در می آورند. در جایی که نیاز به تصمیم گیری سریع و عظل کردن فوری است، این افراد مناسبند. انگلیسی ها صفراوی هایشان را جدا کرده و برای فرماندهی نظامی انتخاب می کنند، چون سریعا تصمیم گرفته و سریعا اقدام می کنند. کار ضربتی می کنند و اصلا فکر نمی کنند دارد چه می شود. علاقه مند به ورزش های خشن مثل بوکس و کاراته هستند.
شنا کردن در تابستان برایشان مطلوب است و سرعت بالایی در مسابقات شنا دارند. افراد صفراوی تحریک پذیر بوده، زود عصبانی می شوند و از کوره در می روند و زود هم آرام می شوند و معمولا از عصبانیت خود پشیمان می گردند. افزایش صفرا به عصبانیت بیشتر فرد می انجامد. اطرافیان در برخورد با این افراد زمانی که در هوای گرم، عصبانی و کلافه اند نباید مقابله به مثل کنند و بهتر است کمی مراعات کنند تا عصبانیت آنها فروکش نماید.
افرادی بهانه گیر، بی حوصله یا کم حوصله هستند. تک رو، خودخواه و لجبازند. مستعد خشونت و بدخلقی و پرخاشگری هستند که گاهی باعث رنجش دیگران می شود. حساس، آینده نگر و گاهی خیالباف هستند. گاهی سخاوتمند، گاهی عاشق و گاهی فارغ، گاهی علاقمند به ادبیات و گاهی علاقمند به ریاضی، گاهی با اراده و گاهی سست، گاهی پرانرژی و گاهی کم انرژی هستند. دارای استعداد معنوی به صورت مقطعی هستند. افزایش صفرا در تابستان و در سالهای جوانی بیشتر است. نکته جالب این است که صفراوی ها علیرغم عصبانی مزاج بودنشان کمتر دچار سکته های قلبی و مغزی و انسداد عروق می شوند، چرا که صفرا خلطی است تیز و سوزاننده که مسیر عروق را باز می کند. به راحتی دچار چربی خون نمی شوند، مگر به هنگام غلبه سردی یا رطوبت. دیابت هم کمتر به سراغ صفراوی ها می آید، زیرا صفرا مانع رسوب مواد و ایجاد انسداد در اندامهای گوناگون بخصوص اندامهای انتهایی بدن می شود.
طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

صفراوی ها با چه کسی ازدواج کنند؟

این گروه نباید با فردی که مزاج سرد و تر دارند ازدواج کنند و بهتر است همسرشان را از میان افرادی که مزاج سرد و خشک دارند انتخاب کنند. افراد صفراوی که مزاج گرم و خشک دارند اگرچه ممکن است روحیات شان با یک فرد صفراوی مزاج دیگر نزدیک باشد اما موضوع این است که این دو کنار هم در زندگی با بحران مواجه می شوند. ممکن است به راحتی کم دقتی کنند و کلاه سرشان برود یا تصمیم های عجولانه در زندگی بگیرند. آنها هر چه زود به فکرشان برسد را اجرایی می کنند و این به صلاح زندگی نیست در حالی که اگر با فردی با مزاج سرد و خشک یا گرم و تر ازدواج کنند نتیجه بهتری می گیرند.

چه شغلی ریا صفراوی ها بهترین است؟

صفراوی ها به خاطر تند و تیز بودنشان می توانند بهترین انتخاب برای کارهای اورژانسی و فوریتی باشند. این گروه با مزاج گرم و خشک شان به راحتی می توانند متناسب با کارایی و تیزهوشی شان در یکی از مشاغل پزشک آمبولانس، راننده آمبولانس، آتش نشان و جراح اورژانس و پلیس حاضر شوند. در حوزه های ورزشی این گروه می توانند موتورسوارهای حرفه ای باشند یا در اتومبیلرانی موفق باشند یا در پینگ پونگ مقام کسب کنند. اگر فوتبالیست باشند بهترین نقطه برای آنها خط حمله است. آنها اگر در جایگاه دفاع بازی کنند کلافه می شوند و بازی خوبی ارائه نمی دهند و اما صفراوی ها در ورزش های رزمی مثل تکواندو که سرعت عمل و هوشمندی توامان لازم دارد بسیار موفق اند و می توانند نتایج درخشانی را کسب کنند.

بیماریهای ناشی از غلبه صفرا

تلخی دهان - زردی رنگ چشمها و صورت - زردی دندان - تب - باردار و زرد شدن زبان - آفت دهانی - لاغری شدید - ریزش مو - شوره سر - جوش و آکنه های پوستی - داغی کف پا - کم خوابی یا بی خوابی - عطش زیاد - گرمازدگی - خشکی دهان و بیتی - حصبه – گودی چشمها - خارش بدن – گزگز اندامها - حساسیت پوستی - اگزما – کهیر – بی اشتهایی اضطراب، دلشوره و بیقراری - تنش فکری - فرورفتگی زیر چشم ها - بیرون زدگی حدقه چشم ها – واریس - خشکی مفاصل - يبوست - بواسیر - کورک در سر - سیاهی رفتن چشم - سرگیجه و سردرد - میگرن - درد گوش و شقيقه - وزوز و سوت کشیدن گوش - احساس گزگز و سوزن سوزن شدن پوست - لرزش - گرگرفتگی - درد پهلو – سرفه خشک - حالت تهوع - استفراغ صفراوی - پرکاری تیروئید - تپش قلب - غش - انزال زودرس - ناباروری - اختلال دو شخصیتی - تاولهای قرمز - سوزش مجرای ادرار – سوزش سر معده - ریفلاکس گوارشی - زخم معده - سنگ کیسه صفرا – کلسترول بالا به کبد چرب - هپاتیت - مننژیت
طبع گرم و خشک (صفراوی مزاج)

پیشنهادات برای صفراوی مزاج ها

از صرف غذاهای با طبع گرم و خشک خصوصا در فصول گرم پرهیز کنند، مصرف خوراکی های گرم باعث افزایش حرارت بدنشان شده و افزایش حرارت بدن باعث افزایش حرارت کبد می شود. این غذا در کبد تبدیل به صفرا می شود و افزایش صفرا به عصبانیت بیشتر فرد می انجامد.
از غذاها و نوشیدنی هایی که دارای مزاج سرد به ویژه سرد و تر هستند استفاده کنند، مخصوصا در تابستان، و به اندازه کافی آب بنوشند. آب را به همراه چند قطره آب لیمو ترش مصرف نمایند.
در رژیم غذایی خود بیشتر از میوه ها و سبزیجات بهره برنده کمتر گوشت مصرف کنند از پرخوری و ریزه خواری پرهیز نمایند حداقل ۷-۶ ساعت خواب شبانه توصیه می شود. از بی خوابی و کم خوابی (کمتر از ۵ ساعت) و دیر وقت به رختخواب رفتن خودداری کنند. در روزهای تابستان یک ساعت چرت پس از ناهار رطوبت کافی را به بدن آنان می رساند، البته بین صرف ناهار و خواب باید حداقل یک ساعت فاصله باشد از هیجان و خشم که موجب افزایش صفرا می گردد پرهیز کنند، عصبانیت، هیجانات روانی و زیاد حرف زدن افراد صفراوی را تحت فشار قرار می دهد. در بین ساعات کاری و جلسات اداری کمی فاصله بیاندازند.
از وقوع ناملایمات و پیشامدهای نامناسب مانند ترس و اضطراب پیشگیری نمایند. در صورتی که سردرد بگیرند، بوهای خوش و گرمی هوا و خوردن گرمی ها باعث بدتر شدن سردردشان می شود. مالیدن کمی سرکه به پیشانی، باعث تخفيف سردرد می شود.
خوردن آب خنک موقع عصبانیت برای آنان مفید است و آنها را آرام می کند. همچنین استفاده از شربت خنک یا هندوانه خنک یا شست و شوی صورت با آب خنک برای فروکش کردن عصبانیت آنان مفید است.
در شرایطی که تحت فشار عصبی قرار می گیرند، استراحت کافی را فراموش ننمایند. در این مواقع نفس عمیق کشیده و تمرینات ذهنی آرامبخش را به کار برند. بهتر است دست و پای خود را با آب خنک بشویند و کمی دراز بکشند. از هوای تازه و خنک استفاده نمایند. بهتر است تابستانها به مناطق سرد و مرطوب سفر کنند.
فعالیتهای جسمی و ورزش را در هوای خنک صبح زود یا شامگاه انجام دهند. فعالیت زیاد و ورزش شدید پر از گرمی و خشکی را افزایش داده و برای آنان مفید نیست. فعالیت ورزشی خفیف مانند پیاده روی توصیه دلال می گردد. در تابستان ورزش هایی مانند شنا برایشان مناسب است و حالشان را خوب می کند.
از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید و یا در هوای گرم روز و مکانهای گرم مانند حمام گرم و سونا پرهیز کنند.
در فصل تابستان از آب خنک (و نه سرد) برای شستشوی بدن استفاده نمایند، چرا که آب سرد با بستن منافذ پوستی عملا حرارت درونی بدن را افزایش می دهد.
در فصول دیگر آب ولرم مایل به گرمی مناسب است. افراد صفراوی غالبا در اثر حجامت تعدیل مزاج یافته، رنگ و رویی به مراتب روشن تر از قبل خواهند داشت و اشتهای آنان افزایش می یابد و در صورت تکرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.
اما باید توجه داشت که صفرا، خلطی است که در صورت عدم رعایت تدابیر مربوطه، سریع و به کرات افزایش پیدا می کند و به جهت کم بودن حجم خون در گردش این افراد، تکرار زیاد حجامت هم برایشان مضر خواهد بود. لذا در فواصل بین حجامت ها باید تدابیر غذایی مناسب را رعایت کنند. دو تا سه بار حجامت در بهار برای ایشان مناسب است.30523
1
 
12
دیدگاه ها
محمد:
توضیحات تقریبا کامل بود ولی در مورد شغل مناسب این مزاج توضیح بیشتر و با جزئیات لازمه ممنون از شما.
1
 
7
مدیریت سایت :
سلام دوست عزیز.شغل هایی ک نیاز ب پنهان کاری نداشه باشه و پر از تنوع و فعالت باشه
1
 
5
مدیریت سایت :
سلام ممنونم از حُسن توجه شما به مطالب.چشم در اسرع وقت
1
 
3

محمد:
بسیارعالی👌
0
 
1

اکبر:
سلام لطفا راجع به مشخصات اولیه ای که گفتین بیشتر توضیح بدید مثلا زمان ظهر یا فلز سرب یعنی چی؟
0
 
2

ندا:
سلام وقت بخیر کسانی که صفراوی مزاج هستند برای بارداری باید چیکار کنن چه غذاهایی مصرف کنن واگر باردار شدن برای جلوگیری از سقط چیکار کنن
0
 
0
مدیریت سایت :
سلام شما بقدر کافی گرما و خشکی بدنتون بالا هست.بنابراین درمان به ضد.شما گرم و خشکید.باید قبل از بارداری از مواد سرد و تر هم مصرف کنین.اما در دوران بارداری گرمی و تری بیشتری به بدنتون برسونین.سردی بچه رو خنگ میکنه.لیست مواد خوراکی گرم و تر رو تهیه کنین و در دوران بارداری اوهارو مصرف کنین
1
 
1

یزدان:
سلام . ممنون از اطلاعات مفید شما.تازه فهمیدم طبعم چیه .
0
 
1