مورد علاقه ها 0

خواص گیاهی و درمانی انیسون یا بادیان رومی

انیسون یا بادیان رومی


مشخصات گیاه انیسون

انیسون که آن را بادیان رومی و رازیانه رومی نیز می نامند، گیاهی است با دانه های بسیار معطر. انیسون از تیره چتریان است و با دانه هایی سبز رنگ، گلابی شکل کوچک که قسمت فوقانی آن نوک تیز بوده و پنج خط برجسته (ده شیار) بر روی آن کاملا مشهود است، دیده می شود.
میوه آن کوچک و تقریبا گلابی شکل است و بوی معطر و مطبوع دارد. قسمت مورد استفاده گیاه، میوه آن است که بهترین زمان برداشت، ماه های مرداد و شهریور می باشد.
انیسون دارای خاصیت ضد نزله، محرک، ضد اسپاسم، بادشکن، هضم کننده غذا، ضد اسهال، مسکن، ضد چربی خون، تقویت کننده بدن، معرق، محرک، خواب آور و اشتها آور است.

خواص درمانی انیسون

جالینوس می گوید انیسون گرم و خشک است. مسکن دردها، عرق آور و بادشکن است و اگر در روغن جوشانده شود تأثیرش بیشتر است. دانه های انیسون به عنوان ضد درد در ناراحتی میگرن، معطر کننده، ضد عفونی کننده و مدر، مصرف سنتی داشته و عرق حاصل از تقطیر آن نیز به منظورهای فوق استفاده می گردد.
- اگر آن را بخار کنند و بخار آن را استنشاق کنند سردرد و سرگیجه را از بین می برد.
- اگر آن را بکوبند و با روغن گل محمدی بیامیزند و در گوش بچکانند بیماری های درونی گوش را که ناشی از اثر ضربه یا برخورد باشد بهبود می بخشد و درد گوش را بر طرف می نماید.
- شیر مادر را افزایش می دهد.
- رطوبت طحال را بر طرف می سازد.
- با تب کهنه مقابله می کند.
- در پمادهای موضعی به عنوان محرک مصرف می شود.
- هم چنین در صنایع غذایی به عنوان طعم دهنده و معطر کننده به مقدار زیاد استفاده می گردد.

خواص مغزی و عصبی انیسون

از خواص مغزی و عصبی انیسون می توان به محرک، خواب آور، تقویت مغز، ضد پارکینسون، رفع سرگیجه، رفع میگرن، برطرف کننده ضعف شدید و ضد درد عصبی اشاره کرد.

خواص سر و گردن انیسون

از جمله خواص سر و گردن انیسون، رفع سنگینی گوش، شست و شو دهنده چشم و تقویت کننده چشم و گوش به صورت خوراکی است.

خواص ریوی انیسون

انیسون محرک، خلط آور و ضد اسپاسم است و می تواند در درمان سرفه، آسم و برونشیت نیز مفید باشد.

خواص گوارشی انیسون

انیسون دارای خواص گوارشی است و محرک، اشتها آور، تقویت کننده معده، برطرف کننده سوءهاضمه، ضد نفخ، برطرف کننده دل پیچه و اسپاسم های معده، باد شکن، ضد نفخ، باز کننده انسداد کبدی و رفع کننده رطوبت طحال است.

انیسون


خواص هورمونی انیسون

انیسون داروی گیاهی محرک، مسکن، ضد اسپاسم رحم، افزایش دهنده شیر مادران، درمان کننده دل پیچه و کولیت اطفال از طریق شیر مادر است و در درمان اختلالات قاعدگی و کاهش چربی خون مؤثر است.

خواص پوستی انیسون

برای تقویت پوست مفید و ضد خارش است. هم چنین در رفع خون مردگی (ضماد) مؤثر بوده و روشن کننده رنگ رخسار است.

مضرات انیسون

برای گرم مزاجان می تواند موجب بروز سردرد شود. همچنین ممکن است موجب سقط جنین و حساسیت پوستی و کبدی شود.

چای انیسون

۱ تا ۵ گرم از میوه ها را با آسیاب خرد می کنیم. سپس بر روی آن یک لیوان آب جوش می ریزیم. آن گاه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر می کنیم و سپس صاف کرده، میل می کنیم.
انیسون در محصولات ضد سرفه، خلط آور، ضد نفخ و مسهل به صورتهای قرص، چای، عصاره و گاهی مخلوط با گیاهان دیگر از جمله رازیانه مصرف می شود. از رازیانه رومی در داروهای مورد مصرف جهت کودکان استفاده زیادی به عمل می آید.

مصرف در بارداری

با وجودی که گزارشی از عارضه آن وجود ندارد، ولی بهتر است در این دوران مصرف نشود.


 
مشاوره رایگان طب سنتی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.


2034
0
 
3
دیدگاه ها