مورد علاقه ها 0

تمام خواص طبی رازک را اینجا بخوانید


رازک Hops / نام علمی Ifumulus lupulus

رازک


نام انگلیسی رازک (hops) از لغت انگلوساکسون hoppeen به معنی بالارونده گرفته شده است.
این گیاه از اوائل قرن چهاردهم برای آبجوسازی در هلند به کار می رفته است.رازک گیاهی است چند ساله، ۲ پایه و بالارونده، ساقه های آن زاویه دار بوده و بلندی آن تا ۱۰ متر می رسد و معمولا برای نگهداری ساقه بالارونده پایه هائی در زمین نصب می کنند. این گیاه به حالت خودرو در جنگل ها و زمین های غنی در بیشتر نقاط دنیا می روید.برگهای آن متقابل، شبیه برگ مو و دارای ۳ تا ۵ شاخه می باشد. گلهای نر آن سفید و به صورت خوشه ای است ولی گلهای ماده آن کوچک، سفید مایل به حنائی و به حالت مجتمع بوده که شامل مخروط های میوه است. هر مخروط دارای فلسهای زیادی می باشد.میوه این گیاه به صورت فندقه بوده که در داخل آن تارهای ترشحی فراوان قرار دارد. این تارها رزین تلخ و معطری به بام لوپولین از خود ترشح می کند. رازک را در کشورهای اروپایی برای ساختن آبجو به کار می برند. علاوه بر آن از این گیاه برای تولید لوبولین که یک نوع آلکالوئید است نیز استفاده می شود. برای جدا کردن لوپولین، مخر.ط های ماده گیاه را روی الک هائی ریخته و مالش می دهند.

ترکیبات رازک

رازک دارای روغن معطر فرار، رزین میکرب کش، دو ماده تلخ و کریستالی به نامهای اسید لوپاماریک و لوپولین(که ماده ای زرد قهوه ای است) می باشد.لوپولین دارای ۳٪ روغن و ماده ای به نام هومولین است.

طریقه مصرف رازک

1)دم کرده: یک قاشق چایخوری گیاه رازک را در یک لیوان آب جوش ریخته و بگذارید برای مدت پنج دقیقه دم بکشد. سپس آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان قبل از خواب است. این دم کرده اثر خوبی در رفع بی خوابی دارد.
۲) تنتور رازک: مقدار ۱۰۰ گرم مخوط رازک را در نیم لیتر الکل ۵۰ درجه طبی ریخته و هر روز آن را تکان دهید. پس از دو هفته آن را صاف کرده و در شیشه دربسته نگهداری کنید. مقدار مصرف آن ۲۵-۱۵ قطره سه بار در روز است.
۳) شربت رازک: مقدار ۱۰۰ گرم مخروط رازک را در 2 لیتر آب جوش و ۳۰۰ گرم شکر ریخته و بگذارید به مدت ۶ ساعت خیس بخورد، سپس آن را صاف کرده و مقدار یک کیلو شکر یا قند به آن اضافه کنید و بگذارید بجوشد تا غلیظ شود. شربت رازک مقوی معده است. مقدار مصرف آن یک تا دو قاشق سوپخوری سه بار در روز است.
۴) جوشانده: مقدار ۲۰ گرم برگ و ریشه رازک را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید تا یک ربع ساعت بجوشد سپس آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن یک فنجان تا از هر غذا است. این جوشانده تصفیه کننده خون و ادرار آور است.
۵) ضماد رازک: مقداری از مخروط رازک را با کمی آب جوش مخلوط کرده و ضماد درست کنید. این ضماد را می توان برای آرام کردن و التيام زخم های دردناک به کار برد.

خواص طبی رازک

رازک

از نظر طب قدیم ایران کمی سرد است.
۱- یکی از بهترین گیاهان آرام بخش و مسکن است.
۲- تقویت کننده معده است.
٣- سوء هاضمه را برطرف می کند.
۴- خواب آور است و کسانی که دچار بی خوابی هستند می توانند یک فنجان از دم کرده این گیاه را قبل از رفتن به رختخواب بنوشند.
۵- تقویت کننده عمومی بدن است.
۶- ادرار آور است.
۷- اشتها آور است.
۸- برای برطرف کردن بیماری های قلبی مفید است.
۹-درمان کننده ناراحتی های روده است.
۱۰- تصفیه کننده خون می باشد.
۱۱- اثر مفید در درمان صرع دارد.
۱۲- کبد را تمیز می کند.
۱۳- اسهال خونی را برطرف می کنند.
۱۴- برای درمان بیماری سل به کار می رود.
۱۵- انسداد و گرفتگی کبد و طحال را از بین می برد.
۱۶- به عنوان داروی هیپنوتیزم به کار می رود.
۱۷- ضدعفونی کننده است.
۱۸- عادت ماهیانه را تنظیم می کند.
۱۹- برای برطرف کردن درد مفاصل، موضع را با آن کمپرس کنید.
۲۰- برای تسکین درد بواسیر، از کمپرس این گیاه استفاده کنید.
۲۱- ضد تشنج است.
۲۲- میگرن را برطرف می کند.
۲۳- برای رفع کم خونی از این گیاه استفاده کنید.
۲۴- برای درمان نرمی استخوان مفید است.
۲۵- درد نقرس را برطرف می کند.
۲۶- ضد کرم معده و روده است.
۲۷ - التهاب و تورم را رفع می کند.
۲۸۔ استسقاء و آب آوردگی بدن را از بین می برد.

 مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تماس خود را ثبت نمایید.مضرات رازک

چون گیاه رازک دارای مقداری استروژن می باشد بنابراین زنان در سنین قبل از یائسگی، مخصوصا زنان باردار و شیرده و زنان مبتلا به سرطان سینه نباید از آن استفاده کند.ضمن استفاده زیاد از این گیاه ممکن است تولید خارش، ناراحتی معده و اسهال نماید که در این صورت باید مصرف آن قطع شود.


320
1
 
3
دیدگاه ها