مورد علاقه ها 0

درمان طبیعی و گیاهی اسهال در کودکان و بزرگسالان

درمان طبیعی اسهال،Atarirani

 

اسهال

  مهمترین علت اسهال «تغذیه ناصحیح» یا طريقه نامناسب غذا خوردن شخص است. مصرف دائمی مواد غذایی ملین ( آلوها، انجیر، اسفناج و پیاز و ...) در بعضی افراد به خوبی تحمل می شود، ولی در برخی دیگر باعث ایجاد حساسیت خاصی در مخاط روده ای می گردد که مسلما نتیجه آن اسهال می باشد. 

روده به علت پرخوری هم ممکن است دچار آسیب شود. در این حالت وضعيت نزله ای به وجود می آید که به آن التهاب روده ای می گویند. برخی از داروها هم ممکن است اسهال ایجاد کنند. تغییرات آب و هوایی و مسافرت، باکتری اشرشیار کلی(E. coli)، استافیلوکوک(Staphylococcus)، انگل ها، حساسیت و آلرژی نیز موجب اسهال می شوند.

درمان های طبیعی و گیاهی اسهال

ناراحتی های «گوارشی» علت احتمالی رایج ترین اسهال ها هستند که بر اثر مصرف غذاهایی که با یکدیگر تناسبی ندارد و دارای کیفیت خوبی نیستند از یکسو و از سوی دیگر خستگی عصبی ایجاد می شوند. روش های زیر می توانند از این ناراحتی جلوگیری کند: 

1) جوشانده های قابض (مثل جوانه جو - برگ و گل سیب زمینی - پیاز).
۲) آب و خاک رس یا شیر خاک رس و یا به عبارت دیگر خاک رس رقیق شده در آب.
۳) شستشوی روده.
۴) برخی اسانس های طبیعی گیاهی مانند اسانس بادیان.
۵) استفاده از بعضی مواد غذایی مانند سیب کاملا رسیده که به صورت ریز رنده شده و به مدت یک یا چند روز به عنوان تنها ماده غذایی مصرف شود.
۶) آب معدنی های گازدار: اسید آن میکروب های اسهال را نابود می کند.
۷) سوپ هویج (که دو گرم نمک در لیتر داشته باشد).
۸) ماست میکروب های اسهال را نابود می کند.

اسهال،www.atarirani.com

مواد غذایی ای، که می توانند موجب اسهال شوند: شیر، آب میوه، سوربیت و قهوه.

 مواد غذایی ای، که مداوای اسهال را به تأخیر می اندازند: کافئین، آب میوه های شیرین و و نوشابه های بدون الكل

رژیم غذایی ای، که به سرعت اسهال را بند می آورد: غلات، موز، برنج، هویج و سیب زمینی

* مواد غذایی ای، که می توانند اسهال را تشدید کنند:

۱) مواد غذایی نفخ دار مثل لوبیا و پیاز ۲) مواد سلولزی و غنی از فیبر مثل: میوه، سبزی، پوست میوه و دانه کامل گندم ۳) شیر، به ویژه موادی که نمی توانند قند شیر را تحمل کنند. ۴) مایعاتی که قند زیادی دارند.
۵) قهوه و نوشابه های ی از کافئین (قهوه آب مورد نیاز بدن را می گیرد) ۶) سوپ های آبکی 7) فلفل قرمز و سیاه، شدت دهنده به حرکات دودی روده است.

چه نوع مایعاتی برای اسهال مناسب است:

مایعات صاف و زلال و هم چنین شیرین برای اسهال مناسب نیستند. موادی برای اسهال مفیدند که حاوی نشاسته و کدر هستند. ابتدا باید چای نوشید تا روده عادت نماید و غذاهای سفت را تحمل کند. هرگز نوشابه های شیرین میل نشود زیرا آب و نمک بدن را می گیرند و موجب تهوع می شوند.

اسهال حاد کودکان

به وفور اتفاق می افتد و معمولا در صورتی که برای معالجه آن از درمان های رایج استفاده گردد به شکل همیشگی در می آید و اگر این درمان با آنتی بیوتیک و سایر عناصر دارویی همراه شود کودک از عواقب ناهنجار فوری یا بعدی آن در امان نخواهد بود.

الف) اسهال های حاد، شدید و طولانی در کودکان

در سه ماهه اول زندگی کودکانی که به صورت مصنوعی تغذیه می شوند، مشاهده می گردد. در این حالت بهتر است که یک استراحت گوارشی مطلق (تغذیه از طریق سرم طبق نظریه طب کلاسیک) یا نسبی (تغذیه از طریق دستگاه گوارش و سرم) صورت گیرد. شیر گاو نیز به وفور باعث ایجاد این اشکال می شود.
درمان طبیعی: استراحت گوارشی، تنها مصرف آب (دارای مقدار کمی املاح معدنی) به عنوان نوشیدنی مجاز است. بهترین روش تهیه پلاسمای کینتون (kinton) است و هم چنین می توان از سیب رنده شده به مدت یک یا دو روز استفاده کرد.

ب)اسهال های بازگشتی

این نوع اسهال ها، عفونی، ویروسی و یا دارای موجودات آنتروتوکسینیک هستند. (ب) اسهال های باز گشتی (entrotoxinic)  
مشاوره رایگان طب سنتی

مشاوره رایگان

جهت مشاوره رایگان شماره تلفن همراه خود را ثبت نمایید.گیاه درمانی اسهال کودکان

1)شربت تمشک (آب تمشک + قند): روزی ۴ قاشق سوپخوری.
2)جوشانده ریشه های توت فرنگی به مقدار ۲۰ گرم در یک لیتر آب.
۳) ۲۰ تا ۳۰ گرم میوه گل نسترن را در ۱ لیتر آب به مدت ۵ دقیقه بجوشانید.
۴) برای اسهال بچه های شیر خوار سه دانه پیاز را خرد کنید و در یک لیتر آب جوش به مدت 2ساعت دم کنید و به بچه بدهید.
۵) هویج برای اسهال و یبوست مفید است.
۶) سوپ هویج برای بچه ها، ۵۰۰ گرم هویج قرمز را قطعه قطعه کنید و آن را در یک لیتر آب بجوشانید تا این که قطعات هویج به کلی پخته شود. اگر لازم باشد چند بار آب آن را تجدید کنید تا چیزی از آن باقی نماند و بعد آن قدر آب جوش به آن اضافه کنید که تمام محتویات «سوپ هویج» یک اندازه شود و ۳ گرم نمک اضافه کنید. آن را در جای خنک نگه دارید و این یک لیتر را در ۲۴ ساعت به کودک بخورانید.
۷) آب سیب زمینی خام.
۸) در سوئد برای مداوای اسهال کودکان، از سالهای دور و گذشته، پزشکان و مادر بزرگ ها در سوپ بچه ها، ۱۰-۹ گرم میوه خشک شده زغال اخته می ریزند. این میوه حاوی مقدار زیادی آنتوسیانوزید است که موجب کشته شدن باکتری هایی که ایجاد اسهال می کنند، می گردد.
۹) توت سیاه حاوی ترکیبات شیمیایی ضد اسهال است که به نام پکارین معروف است. پکارین از توت سیاه خشک شده به دست می آید.

اسهال خونی

(ج) اسهال خونی(disentry)

دیسانتری یا اسهال خونی بیماری واگیرداری است که میکروب یا انگل مخصوصی آن را تولید می کند باعث پیچش شکم و دل درد، زخم روده و اسهال خونی می گردد. میکروب آن از مگس یا چیزهای آلوده به انسان سرایت می کند. معالجه آن با گرم نگه داشتن شکم و استراحت و پرهیز از گوشت، چربی، میوه، ليموناد، دوغ و لعاب آش برنج و نان برنجی می باشد. تزریق سرم ضد دیسانتری لازم است.

درمان اسهال خونی

۱) باید یک کیلو ازگیل را با ۸۰۰ گرم شکر در یک لیتر آب در ظرفی بریزید آن را مدت ۴۵ دقیقه روی آتش بگذارید تا بجوشد. بعد آن را در ظرف شیشه ای بریزید و در آن را محکم ببندید و هر روز صبح ناشتا بخورید و تا ظهر هیچ غذای دیگری مصرف نکنید.
۲) زالزالک (دارای کلسیم است).
۳) انواع مورد چه تازه و چه خشک.
4) سیب
۵) جوشانده پوست خارجی گردو به مقدار ۵۰ تا ۶۰ گرم در یک لیتر آب به صورت محلول شستشو.
6) گیلاس
۷) کلم
۸) «انار» (گل و پوست و ساقه و میوه).
۹) آبلیمو.
۱۰) باقلا
۱۱) یک قاشق قهوه خوری از گل خشک نیلوفر آبی را در یک فنجان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید و هر روز ۲ تا ۳ فنجان مصرف کنید.
۱۲) جوشانده ۳۰ گرم گل ختمی در یک لیتر آب.
۱۳) ۳۰ تا ۴۰ گرم برگ تازه گزنه را در یک لیتر آب بجوشانید در مدت ۴۸ ساعت بین غذا مصرف کنید.
۱۴) پوست و گوشت و هسته انگور را بکوبید با عسل مخلوط کنید و میل نمایید.
۱۵) کلم پخته با عسل را میل نمایید.


3273
1
 
5
دیدگاه ها